[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel/Fax: ++387 36 313-445; E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

25. 03. 2002.

Znanstveni sat: Priprema prekograničnog plana upravljanja Donjim tokom rijeke Neretve 

« istraživačka djelatnost


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi

 « novosti

   
     U suradnji između Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja Republike Hrvatske i Ministarstva graditeljstva, prostornog uređenja i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanske županije Bosne i Hercegovine, a uz financijsku potporu Fonda za male grantove Ramsarske konvencije, proveden je tijekom 2001. godine projekt Priprema prekograničnog plana upravljanja Donjim tokom rijeke Neretve.

             


    
Svrha provedenih aktivnosti bila je prirediti prijedlog projekta za pripremu prekograničnoga plana upravljanja, što bi bio temelj za početak i daljnju provedbu suradnje te iznalaženje potrebnih financijskih sredstava. U sklopu projekta priređena je opsežna dokumentacija o donjem toku Neretve, koja će poslužiti za daljnje vrednovanje i zaštitu ovoga područja, gdje je Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru bio izvoditelj znanstveno-istraživačkih aktivnosti.

           

 
      Neretva

   Dolina donjega toka Neretve sadrži najveće i najvrjednije ostatke sredozemnih močvara na istočno-jadranskoj obali i jedno je od malobrojnih takvih područja preostalih u Europi. U novije vrijeme te su močvarne površine bile podosta degradirane pa su preostale uglavnom kao rascjepkani izdvojeni otoci s intenzivno obrađivanim i naseljenim okružjem. Vodne regulacije, izgradnja akumulacija u uzvodnome dijelu te isušivanje i pretvaranje močvarnoga u poljoprivredno zemljište, nepovratno su izmijenili izgled ovoga prostora. Negdašnji prostrani trščaci i lagune, vrijedni za zimovanje i selidbu izuzetno raznolikoga ptičjeg svijeta, kao i za hranidbu i mrijest riba, danas su svedeni na ostatke, i dalje ugrožene različitim ljudskim djelatnostima.

           


    Ipak, ovaj je prostor i u svojemu današnjem stanju, sa stanovišta očuvanja biološke i krajobrazne raznolikosti, područje od međunarodne važnosti. Kao takav, donji tok Neretve uvršten je u Ramsarski popis Konvencije o zaštiti močvarnih područja, kao i u program Ornitološki važna područja u Europi (Important Bird Areas), koji provodi Međunarodno vijeće za zaštitu ptica BirdLife International. 
    Prirodnu cjelinu donjega toka Neretve čini dolina uz zadnjih tridesetak kilometara njezinoga toka. Nakon ušća pritoka Trebižata i Bregave, dolina se naglo širi  u aluvijalni prostor “Neretvanske blatije”, površine oko 20.000 ha. Gornji dio čini područje Hutovoga blata u BiH, ovisno o vodnome režimu rječice Krupe, dok se u donjem dijelu, smještenom u Republici Hrvatskoj, Neretva razgranala u niz rukavaca, stvarajući prostranu deltu. 
    Razumljivo je da je sa stanovišta zaštite prirode riječ o jedinstvenom prostoru, kojemu treba osigurati zajednički plan upravljanja, temeljen na cjelovitu pristupu i prekograničnoj suradnji.
 

           

Hutovo blato

    Hutovo blato prostire se na gotovo 8.000 ha neretvanske doline u Bosni i Hercegovini. Kroz njega protječe rijeka Krupa, pritoka Neretve, koja zajedno s podzemnim vodama rubnoga krškog područja uvjetuje vodni režim, a time i sveukupne životne uvjete u ovome močvarnom ekološkom sustavu. Reljef, klima, vegetacija i izobilje vode stvaraju ovdje tijekom cijele godine povoljne stanišne uvjete za veliki broj biljnih i životinjskih, a posebice ptičjih vrsta. Hutovo blato važno je za zimovanje guščarica i šljukarica, te za gniježđenje europski ugroženih vrsta, poput različitih čaplja ili npr. maloga vranca. Zahvaljujući prostranim vlažnim površinama i raznolikim močvarnim staništima, kao i povoljnim utjecajima sredozemne klime, Hutovo blato je tijekom zime pogodno odmaralište za patke, liske i brojne druge ptice pristigle iz sjevernijih dijelova Europe.

           


    Bogatstvo voda i njihova povezanost s morem, preko Neretve i Krupe, uvjetuje ovdje, u Hutovome blatu, bogat riblji svijet. Ono je od davnina bilo poznato po izlovu jegulja i šarana. Nažalost, danas je riblji fond podosta osiromašen. Uvelike promijenjeni vodni režim Neretve i njezinih pritoka, a naročito narušavanje prirodne ravnoteže izgradnjom HE Čapljina, poremetili su kretanje i sastav riba.
    Žila kucavica Hutovoga blata je rječica Krupa, koja odvodi vode Deranskog i Svitavskog blata u Neretvu. Ona nema pravoga izvora, već istječe iz Deranskog jezera zmijolikim tokom prema Neretvi. Ta osebujna rijeka može teći u dva smjera. U vrijeme visokoga vodostaja Neretve Krupa nosi vodu prema Deranskom jezeru, uvjetujući poplavljivanje okolnih područja.

    Godine 1995. Hutovo blato je zaštićeno kao park prirode kojim upravlja Javno poduzeće Hutovo blato. 

-


^ vrh stranice

sljedeća stranica  »