[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel/Fax: ++387 36 313-445; E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

11. 11. 2002.

Zaključci Okruglog stola - Neum, studeni 2002.

« novosti


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi
 

     U četvrtak 07. studenog 2002. godine u Hotelu "Zenit" u Neumu, održan je Okrugli stol:

Pokretanje procedure stavljanja Donje Hercegovine
u kategoriju Zaštićeni pejzaž - speleološki park
,

u organizaciji Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, Društva prijatelja starina "HUTOVO" iz Hutova, te općina Čapljina, Stolac, Neum i Ravno, a pod pokroviteljstvom župana HNŽ-e, gosp. Dragana Vrankića. Objavljujemo zaključke učesnika Okruglog stola.


Čudesni svijet Vjetrenice

Ja ti slutim tajnu nebesku u tlima
I mislim da skrivaš zviježđe meko meko
Ko tišina šume što raste u snima
I zašumi negdje daleko daleko
Ja ti slutim tajnu nebesku u tlima

Stojan Vučićević, pjesma Zemlja


Zaključci

  1. Prostor "Donje Hercegovine", kojeg valja preciznije zemljopisno definirati, poseban je i prepoznatljiv u pogledu prirodnog, kulturnog i povijesnog nasljeđa. Predstavlja tipičan, dobro razvijen krški reljef s Popovim poljem u njegovom središtu, naseljem Ravno i nadaleko poznatim lokalitetom Zavala s čuvenom špiljom Vjetrenica, rijekom Bregavom i Radimljom na sjeveru, rijekom Neretvom i Hutovim blatom na zapadu, te planinom Žabom i Zažabljem na jugu sve do Neuma. S njegove zapadne strane, a na desnoj obali rijeke Neretve, razvijen je prelijepi krški reljef u tektonskom i morfološkom smislu s vodotocima i dobro razvijenim koritom u sedri, s poznatim sedrenim slapom Kravice.

  2. Posebno oblikovan krški reljef u morfološkom smislu, te izraženo važan geopolitički položaj koji je zauzimao tijekom povijesti, utjecao je na način življenja i običaje njegovih stanovnika s jedne strane, te predstavljao prirodni most Istoka i Zapada, Sjevera i Juga, na granici različitih civilizacija i u srcu burnih političkih događanja. Ostali su bogati i prepoznatljivi tragovi još od prapovijesti ( lokalitet Badanj, lokalitet Daorson, Ilirske gradina i gomile), Humske države ( župa Zažablje, Popovo, sakralni objekti, nebrojni lokaliteti stećaka),turske vladavine ( Hutovski grad) do vizionarskog, razvojnog Austro Ugarskog perioda ( uskotračna pruga, vodoopskrbna cisterna… ).

  3. Prostor Donje Hercegovine poseban u morfološkom smislu i zanimljivom povijesnom sudbinom njegovih stanovnika, formirao je iznimno bogatu prirodnu i kulturnu baštinu, jedinstvenu i prepoznatljivu u širem zemljopisnom okruženju, što potvrđuje sve veća, uglavnom individualna zanimanja, stručnjaka i znanstvenika ( biologa , ekologa , speleologa, arheologa , etnologa i povjesničara) ali i amatera, zaljubljenika u prirodu.

  4. U geološkom, tektonskom, hidrološkom, hidro-geološkom, speleološkom , biološkom, arheološkom, paleontološkom i etnološkom pogledu , prostor Donje Hercegovine zasigurno predstavlja jedan od najzanimljivijih prostora Europe, s originalnim krškim procesima i čitavim podzemnim svijetom vodene arhitekture, koji se vani manifestira pećinama, špiljama, jamama, ( bezdani, golubinke) aktivnim ponorima ,obodinama i oduhama. Taj podzemni svijet u sebi krije veliki broj reliktnih i endemičnih biljnih i životinjskih vrsta, te zasigurno ga možemo nazvati endemskim carstvom podzemlja. Taj svijet je kadar, svojom originalnom prirodom znamenitošću, značajno poboljšati turističku ponudu Neuma, ali i šire, obogatiti turističku ponudu Dubrovnika. Ali taj posebni prirodni svijet i kulturno povijesno nasljeđe (bioraznolikost vrsta i pejzaža sa stećcima , nekropolama, svetištem Kraljice mira) traži organiziranu skrb današnjeg čovjeka, te sustavno izučavanje i dokumentiranje u cilju uspostave njegove trajne zaštite i prezentacije.

  5. Društvo prijatelja starina " Hutovo" ,osnovano u Hutovu, značajno je doprinijelo spašavanju prirodnog i kulturnog blaga, posebice preko sustavnog prikupljanja eksponata te izdavanje lista Vrutak.

  6. Danas smo u prigodi ali i očevidnoj potrebi ovu akciju pomoći te u nju organizirano uključiti sve raspoložive mogućnosti Županije i šire.

  7. Prioritetne akcije djelovanja bi se očitovala kroz slijedeće aktivnosti, ali za njihovu realizaciju potrebno je iznaći i financijska sredstva.

 

Inicijalizacija ideje

     Provesti edukaciju mladeži kroz Sveučilište u Mostaru i time stvoriti klimu zanimanja za ovaj prostor. Zainteresirati znanstvenike različitih profila za istraživanja ovog i drugih sličnih prostora. Zainteresirati, prije svega, studente Sveučilišta u Mostaru koji potječu s prostora Donje Hercegovine i ostale koji za to pokažu zanimanje. U tu svrhu organizirati sastanak s zainteresiranim na Sveučilištu.

     Organizirane aktivnosti promocije i zaštite prirodne i kulturne baštine ovog prostora poticati kroz osnovno i srednje obrazovanje te kroz fakultativni vid nastave.

     Poticati na dopunu školskih planova i programa znamenitostima Donje Hercegovine i drugih prostora značajnih za odgoj mladeži.

 

Radna grupa

     Formirati radu grupu sa zadaćom intenzivnog prikupljanja podataka o svim relevantnim pokazateljima sadašnjeg stanja na području ,uz sugestije daljnjeg unapređenja i zaštite. Aktivno učešće uzele bi sve četiri općine ( po jedan predstavnik svake općine) u suradnji sa Županijskim vlastima i Sveučilištem u Mostaru. Radna grupa bi trebala brojit 7 članova. Period prikupljanja i obrade podataka bi mogao trajati do jednu kalendarske godine .

     Središnje mjesto aktivnosti koje će voditi radna grupa zauzima prikladna Web stranica gdje će se dostupni podaci prezentirati te obavljati kontakti zainteresiranih. Otvorila bi se mogućnost i drugim zainteresiranim osobama, prvenstveno znanstvenim djelatnicima i znamenitim ljudima koji potječu iz ovog kraja, dati svoj doprinos kroz sugestije , prijedloge, učešće, donacije i slično. Prikupljeni podaci prije objave na Web stranici prošli bi stručnu provjeru.

     Na Web stranici prezentirati kompletnu bibliografiju do sada objavljenih radova koji se odnose na prostor Donje Hercegovine.

     Ova faza provedbe zaključaka bi se djelomično financirala iz različitih projekata koji bi se prijavljivali odgovarajućim ustanova u zemlji i svijetu.

 

Usvajanje Odluke od strane općinskih vijeća

     Nakon prikupljenih podataka i objavljivanja brošure koja bi se izdala kao radni materijala , išlo bi se na uobličavanje odluke koju bi Općinska vijeća usvojila na svojim skupštinama o pokretanju procedure stavljanja područja u kategoriju zaštićeni pejzaž - speleološki park.

 

Strateški pravci realizacije cilja

  1. Na kraju pripremnog perioda dogovoriti trajni oblik održive institucionalne zaštite ovog prostora i njegova razvoja u skrbi prije svega domaćeg čovjeka i domaćih znanstvenih i stručnih organizacija, kao najsigurnijeg i najracionalnijeg oblika;

  2. Započeti stručne, organizacijske i političke pripreme za valjano prometno otvaranje ovog prostora; u longitudinalnom smislu preko ponovne uspostave uskotračne, turističke pruge Čapljina, Hutovo, Ravno i Zavala, a možda i dalje, te transverzalno cestovnom prometnicom Stolac -Num i Dračevo - Ravno;

  3. Raditi na planovima vodoopskrbe prostora te povratka održivog života na njemu uz definiranje prikladnog gospodarskog sustava ( posebice seoskog turizma, prilagođene i podržavane proizvodnje ekološke hrane i slično);

  4. Za ovu aktivnost zainteresirati vlasti susjedne države, prije svega, Županiju Dubrovačko-neretvansku, budući je riječ o jedinstvenom prostoru;5. Poticati osnivanje profesionalnih i amaterskih institucija značajnih za proučavanje i skrb ovog i drugih prostora, sukladno stvarnim mogućnostima i potrebi.

 

Neum, 07. studeni 2002. godine                                                UČESNICI OKRUGLOG STOLA

.

^ vrh stranice

« novosti