[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel(Fax): +387 36 355-000 (001); E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

18. 04. 2001.

Izlet u Park prirode Blidinje (nastavak)

« novosti


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi

« stručne ekskurzije                                                                                          « korak natrag

Detalj s Blidinja. Zaokruženi životinje su tritoni, prelazna vrsta između vodozemca i guštera. Inače tritoni su endemična vrsta.

 

Prostor Dugog polja bio je stoljećima zanimljivo odredište za smještanje i boravak stada za vrijeme sezonske ispaše. Pozicija na visini od preko tisuću metara nadmorske visine, otvorena dispozicija u pravcu sjeveroistok-jugozapad, razmjerna blizina izvorišta pitke vode, plodno tlo i bogati pašnjaci značili su preduvjete za stacionirani boravak grla sitne stoke i onih koji su skrbili za njih.

 

Boravak u planini potrajao bi do prvih jesenjih kiša, kada bi se obnovile pašnjačke površine u nizini i to bi bilo vrijeme kada bi se stado vraćalo u matična sela. Ispaša stoke u planini, prikupljanje i prerada mlijeka i vune podrazumijevali su kontinuirani boravak stada i onih koji su skrbili oko njega u trajanju od četiri do pet mjeseci.

 

U cilju opstanka u planinskim uvjetima, ostvarenja mogućnosti zaštite stoke i ljudi kao i prerade i sačuvanja mliječnih proizvoda, bilo je potrebno načiniti zaklonište za ljude i stoku. Nastamba je trebala biti postavljena u blizini izvorišta vode i smještena na poziciji koja nije izložena udarima sjeveroistočnog vjetra.

Tako je nastala karakteristična naseobinska struktura sekundarnog naselja, stočarskih stanova i staja, čije se cikličko razdoblje funkcionalne aktivnosti skoro podudaralo s vegetacijskim razdobljem u njihovom planinskom okružju.

Ovo etnografski osobeno graditeljstvo arhitektonsko značenje potvrđuje svojom ambijentalnom vrijednošću. Naime, osnovni oblikovni element u krajobraznoj perspektivi pojedinih mikrolokaliteta u Dugom polju jest prirodni krajolik. Artificijelni elementi - stočarski stanovi, staje, torovi, obrađene površine, komunikacije - bile su sve do ne tako davne prošlosti izvrstan primjer antropogenog karaktera, činjenje kroz generacije u punoj simbiozi s prirodnim okružjem, kako u funkcionalnom tako i u oblikovnom smislu.

 

» nastavak


^ vrh stranice

« stručne ekskurzije

« novosti