[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel(Fax): +387 36 355-000 (001); E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

22. 05. 2004.

Zaključci Okruglog stola - Hutovo blato, svibanj 2004.

« novosti


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi
 

     U subotu 22. svibnja 2004. godine u Motelu "Karaotok" u Hutovu blatu, održan je Okrugli stol:

Stanje i mogućnosti daljnjeg gospodarenja i zbrinjavanja otpada
na području općine Čapljina
,

u sklopu završne faze projekta "Nova politika upravljanja i gospodarenja otpadom na području općine Čapljina", kojeg provodi Ekološka Udruga "Lijepa naša" Čapljina sa partnerima na projektu: Općina Čapljina, Javno Komunalno Poduzeće Čapljina, DC "Nove nade" Čapljina i Info - centar Tasovčići.


.

     Dobrodošlicu učesnicima uputio je načelnik općine Čapljina gosp. Šutalo, koji je u nastavku istakao kako je stanje zbrinjavanja otpada na području općine Čapljina zabrinjavajuće, i kako se ovom problemu treba pristupiti na sustavan način. Nakon pozdravnog govora uslijedilo je uvodno predavanje gosp. Marinka Dalmatina, voditelja ovog projekta. On je govorio o pozadini projekta, strategijama NEAP (nacionalna strategija za zaštitu okoliša) i  LEAP (lokalna strategija za zaštitu okoliša), problemima u prostoru, ciljevima i rezultatima projekta. Nakon njega govorio je gosp. Mladen Rudež iz Federalnog ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša, koji je iznio strategiju gospodarenja/upravljanja krutim otpadom u BiH.

.


     U radu Okruglog stola sudjelovala su i naša dva redovita profesora: dekan Pero Marijanović, i prof. dr. Mato Goluža. Dekan Marijanović se u svom izlaganju osvrnuo na geološko geomehaničke karakteristike prostora općine Čapljina, a prof. dr. Goluža je iznio stanje u gospodarenju i zbrinjavanju otpada u susjednim općinama. Naglasio je opasnost od zagađivanja podzemnih i nadzemnih voda, te ukazao na alarmantno stanje na izvorištima pitke vode na području općine Čapljina.

.

.

.

     Završno izlaganje imao je predstavnik tvrtke Dubrovnik & Jacob Becker d.o.o. koji je govorio o iskustvima njegove tvrtke sa gospodarenjem i zbrinjavanjem čvrstog otpada. Objavljujemo zaključke učesnika Okruglog stola.

.

Zaključci

  1. Stanje gradske deponije otpada na području "ADE" (korito rijeke Neretve) je neodrživo i nužno je prići njenom izmještanju uz sanaciju iste i sanaciju divljih deponija na području općine Čapljina.

  2. Nastaviti aktivnosti na suživljavanju selekcioniranja otpada kroz permanentnu promociju i edukaciju svih pučana općine Čapljina.

  3. Podržati inicijativu tvrtke Dubrovnik & Jacob Becker d.o.o. za mogućnost regionalnog pristupa selekciji otpada.

  4. Uputiti prijedlog općinskom vijeću Čapljina za podržavanje inicijative EU "Lijepa naša" Čapljina da u suradnji s lokalnom vlašću i JKPČ može dalje raditi na izboru najpogodnije lokacije za izmještanje gradske deponije, te razvijanju cjelovitog sustava gospodarenja i zbrinjavanja otpada na području općine Čapljina kao i otvaranje mogućnosti uključivanja susjednih općina u zajednički projekt..

  5. Usuglašavanje sa zakonom o upravljanju otpadom i strategijom o upravljanju otpada.
    .

Hutovo blato, 22. svibanj 2004. godine                                      SUDIONICI OKRUGLOG STOLA
.


^ vrh stranice

« novosti