hrvatski english

 

naslovnica

o fakultetu
za studente
o studiju
djelatnici
djelatnost
servisi
e-učenje
predmetne obavijesti
ISS
alumni
 
 


 

 TERENSKE VJEŽBE IZ MEHANIKE STIJENA 2008./2009.

Dana 20. 5. 2009. godine studenti prve godine diplomskog studija građevinarstva općeg smjera Građevinskog fakulteta, uz pratnju prof. dr. sc. Pere Marijanovića, mr. sc. Amire Galić i dipl. ing. gra. Danijele Zovko održali su terenske vježbe.

Studenti su posjetili buduću dionicu autoputa Lepenica - Tarčin (9,58 kilometara). Dionicu Lepenica - Tarčin radi konzorcij "Divel" Sarajevo - "Integra" Mostar - "Trasa" Sarajevo.

Na trasi će biti 4 tunela i 3 mosta. Na dan kada su studenti bili u Tarčinu izvođeni su istražni radovi bušenja duboki 15 metara. Na slici su prikazani uzorci izvađeni iz bušotine So - 37. 

Na temelju geomehaničkih ispitivanja odlučuje se o načinu temeljenja mosta. Pokazalo se klasifikacijom RMR–a da su stijene zadovoljavajuće kvalitete, tako da nema potrebe za dubokim temeljenjem. Projektant će se najvjerojatnije odlučiti za temeljenje na temeljnim stopama.

Studenti su imali priliku vidjeti magmatske stijene, kvarc porfire, djelomično izmijenjene dolomite i  barit uz koji se javljaju  rude srebra, zlata, željeza i bakara. Barit se može koristiti i kao agregat za specijalne teške betone zbog velike specifične težine.

Srednjebosansko škriljavo gorje pruža se od Tarčina na jugoistoku do Jajca na sjeverozapadu (80 km).  Od Busovače do Gornjeg Vakufa (30 - 40 km) u širinu. Na sjeveroistoku je veliki busovački rasjed, megastruktura koja s vidi i na sateliskim snimkama, s vertikalnim pomjeranjima i do 1500 - 1700 m. Na jugoistoku srajevski rasjed je granica. Na jugozapadu vrbasko-voljevački rasjed.

To su planine izgrađene uglavnom od kristalastih škriljaca velike starosti. Među njima je najviša Vranica (2112 m) Zec, Pogorelica, Bitovnja, Šćit, Kruščica.

Svi autori (počevši od Kacera) navode da su najstarije tvorevine u Dinaridima BiH upravo preddevonske tvorevine u ovom kraju: škriljci, vapnenci, dolomiti, kvarciti, metapješčari, metarioliti (poznatiji kao kvarcporfiri), dioriti i spiliti.

Najstariji su metamorfiti preddevoskog sedimentnog kompleksa koji pripadaju faciji zelenih škrikriljaca niskog stupnja metamorfizma. Najgornji dio ovog preddevona predstavljen je mramoriziranim vapnencima čija je debljina oko Fojnice 250 m i kolektori su termomineralnih voda banje reumal.

Od magmatskih stijena najrasprostranjeniji su kvarcporfiri (metarioliti) – Vranica, Zec, Pogorelica, Bitovnja, Šćit, Kruščica, Busovača, Fojnica, Bakovići, Kiseljak (Berberuša), i Kreševo. Njihova starost još nije pouzdano dokazana ali je smiještaju u karbon/perm neki i u silur (još starije razdoblje), često su izmijenjni u različitom stupnju.

U Bakovićima kod Fojnice kvarcporfiri su na kontaktu s škriljcima i tu se nalazi ležište zlata. Izvađeno je do 1939. godine više od 150 000 tona  rude  2000 kg zlata i 7500 kg srebra. Pretpostavlja se da je ostalo 1100 kg zlata (za sadržaj zlata u rudi veći od 5 g/t). Pirit, tetredrit, antimonit i limonit su nosioci zlata. Procjena je da u samom haldištu ima oko 30 kg zlata. To je jedan od dva najstarija paleovulkanska centra srednjebosanskog škriljavog gorja. Drugi je berberuša kod Kiseljaka s vulkanskim brečama i granodioritima  s mineralizacijama arsena, zlata, barita, urana, magnetita, kvarca, tetraedrita i pirita.

Prikazana je geološka karta za srednju Bosnu

Studenti su na kraju posjetili crkvu i franjevački samostan u Kreševu s muzejom i knjižnicom u koji na žalost nisu mogli ući. Prof. dr. sc. Pero Marijanović upoznao je studente sa poviješću samostana.  Naime, samostan s crkvom svete Katarine osnovan je koncem XIV. stoljeća. Od tadašnje gotičke crkve preostao je krajnji dio zida. Nakon pada pod osmanlijsko carstvo porušeni su 1524. godine i samostan i crkva, da bi ponovno bili sagrađeni, a zatim obnovljeni 1763. godine. U krilu samostana počela je s radom 1848. godine javna osnovna škola u Kreševu, jedna od prvih u BiH. Godine 1853. započela je gradnja nove crkve, a 4 godine kasnije i samostana. Crkva je bila trobrodna neoromaničkog stila, a njena obnova je po nacrtu Karla Parizika izvršena nakon 64 godine. Zbog potonuća glavnog oltara crkva je porušena, a od 1963. godine – 1970. godine sagrađena je nova koja se danas koristi i vidi u punom sjaju.

Pored samostana se nalazi i groblje gdje je posljednje počivalište fra Grge Martića i Dragutina Lermana.

 

   Studenti I. godine diplomskog studija građevinarstva - opći smjer
(akademske 08/09 godine)

   
   
    zadnja izmjena 30. 5. 2009.  

webmaster