[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel(Fax): +387 36 355-000 (001); E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

23. 08. 2007.

Stručna ekskurzija u Pariz


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi

« novosti


PARIZ 28. SVIBNJA - 3. LIPNJA 2004.

Profesori, asistenti, djelatnici i suradnici Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u vremenu od 28. svibnja do 3. lipnja 2005. godine bili na stručnoj ekskurziji u Parizu. Pariz je jedan od najljepših i najpoželjnijih svjetskih gradova, mnogima i najljepši, poznat kao „grad svjetla“. U ovom osvrtu prikazat ćemo lokacije koje smo posjetili u Parizu, što je samo jedan segment njegovog bogatstva i njegove raznolikosti. Naravno, prikazat ćemo i mjesta koja smo posjetili na putu u i iz Pariza.

 

München

Na putu za Pariz prenoćili smo u Münchenu. Nažalost, nismo imali vremena za detaljnije upoznavanje grada, tek večernju šetnju.
München je bavarska prijestolnica i treći po veličini njemački grad. Jedan je od najprosperitetnijih europskih gradova. Dugo vremena München je imao moto „Die Weltstadt mit Herz“ (globalni grad sa srcem) koji sada promijenjen s „München mag dich“ (München te voli). München je 2006. godine imao 1.326.000, a šire gradsko područje oko 2600000 stanovnika. Od 1.326.000 stanovnika 300.129 je bilo stranaca bez njemačkog državljanstva. Najveće grupe stranaca su: Turci (43.309), Hrvati (24.866), Srbi (24439), Grci (22.486), Austrijanci (21.411) i Talijani (20.847).
München je bogat grad i u ekonomskom i u kulturnom smislu, grad poželjnog i ugodnog življenja.


Marienplatz sa Starom i Novom gradskom dvoranom


Velika i čuvena minhenska pivnica

 

Notre-Dame de Reims

Drugog dana naše ekskurzije, putujući za Pariz, svratili smo u mali i lijepi francuski grad Reims da posjetimo njihovu čuvenu katedralu posvećenu Našoj Gospi od Reimsa (Notre-Dame de Reims) u kojoj je jedno vrijeme obavljana krunidba francuskih kraljeva. Katedrala je izgrađena na mjestu stare crkve uništene u vatri 1211. godine i izgrađene na mjestu starokršćanske bazilike. Gradnja katedrale završena je krajem 13. stoljeća s izuzetkom prednjeg dijela koji je završen u 14. stoljeću. Katedrala je bila znatno oštećena u I svjetskom ratu. 1919. godine započeta je restauracija, a ponovno je otvorena 1938. godine, mada su još neki radovi bili nastavljeni.


Crkva u Reimsu posvećena Našoj Gospi od Reimsa (Notre-Dame de Reims)


Pročelje crkve u Reimsu


Pogled sa stražnje strane na crkvu u Reimsu

 

Pariz

Pariz je jedan od vodećih svjetskih poslovnih i kulturnih centara, a zbog svog posvemašnjeg utjecaja u politici, obrazovanju, znanosti, umjetnosti te modi i zabavi on je jedan od glavnih svjetskih tzv. globalnih gradova. Pariz je 2005. godine imao 2.153.600, a šire gradsko područje 12.067.000 stanovnika. U Parizu se odvija jako veliki promet stranaca, ima dvije međunarodne zračne luke – Charles de Gaulle i Orly te zračnu luku za domaći promet – Le Bourget.

 

Sacré Coeur

Prva znamenitost u našem obilasku Pariza bila je crkva Sacré Coeur. Ova veličanstvena građevina izgrađena je 1876. godine za jedno nacionalno potpisivanje sporazuma, a posvećena je 1919. godine. Nalazi se na vrhu brijega Montmartrea, što joj zajedno s čistom bijelom bojom i arhitektonskim stilom daje izuzetnu nametljivost. Njezini arhitekti željeli su e izgraditi u jednom neobičnom stilu, koji je mješavina romaničkog i bizantskog. Četiri manje kupole i ona velika čvrsto ugnježdena na visokom valjku tipične su za Orijent. Otraga, jedan četverokutni zvonik visok 84 m, nosi poznatu „Savoyarde“, zvono od punih 19 tona, jedno od najvećih u svijetu.


Sacré Coeur na vrhu brijega Montmartrea


Pogled na Sacré Coeur iz daljine


Pogled na Pariz s platoa ispred Sacré Coeura

 

Notre-Dame de Paris

Nakon crkve Sacré Coeur idemo do pariške katedrale posvećene Našoj Gospi od Pariza (Notre-Dame de Paris) smještenoj na najvećem otoku unutar Seine zvanom Cité. Otok se nalazi u samom središtu Pariza i predstavlja jezgru javnog i religioznog života Pariza još od trećeg stoljeća. Tako je tu izgrađena katedrala koja predstavlja najvažniju građevinu svakog grada. Podignuta je na mjestu kršćanske bazilike koja je također izgrađena na mjestu hrama iz rimskih vremena. Njezinu gradnju je započeo biskup Maurice de Sully 1163. godine, a završena je tek 1345. godine. U dugom vremenskom razdoblju ispunjenom ljudskim djelovanjem, vremenskim nepogodama i brojnim ratovima značajno se promijenio izvorni izgled katedrale, naročito za vrijeme Francuske revolucije, kada je, 1793. godine bila u opasnosti da bude srušena. Jedno vrijeme je katedrala bila posvećena božici Razuma čiji kult je uspostavio Robespierre. Ponovno je vraćena na prvobitni kult 1802. godine, tako da je u njoj 1804. godine proslavljena krunidba Napoleona I od Pape Pia VII. Katedrala je obnovljena između 1844. i 1864. godine pod vodstvom Viollet-le-Duca.


Pariška katedrala posvećena Našoj Gospi od Pariza (Notre-Dame de Paris)


Pogled sa stražnje strane na katedralu


Unutrašnjost katedrale

            

1/5


^ vrh stranice

sljedeća stranica  »