[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel(Fax): +387 36 355-000 (001); E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

14. 05. 2004.

Radni posjet procjeniteljske skupine EUA

« novosti


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi
 

     U četvrtak, 13. svibnja 2004. godine, članovi procjeniteljske skupine EUA (Europske asocijacije sveučilišta), prof. dr. Sérgio Machado dos Santos, bivši rektor Sveučilišta Minho u Portugalu, i Mr. David Crosier, tajnik EUA, iz Belgije, radno su posjetili Građevinski fakultet Sveučilišta u Mostaru. Kako su sami naglasili, došli su ne procjenjivati kvalitetu rada, predavanja, odnosno znanstveno-istraživačkog rada, već procjenjivati mehanizme rada, tj. načine kojima se rukovodi na Fakultetu. Cilj im je što bolje shvati Sveučilište u cijelosti i pokušati dati potporu procesu promjene. Radni sastanak je održan u Multimedijalnoj dvorani Građevinskog fakulteta.

     Gostima je se prvo obratio dekan Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. sc. Pero Marijanović, koji je prvo ukratko predstavio nazočni kolektiv, počevši od prodekana, tajnika fakulteta, doktoranata, magistranata, predstavnika studentskih godina, do prof. Soče, prvog dekana Građevinskog fakulteta u Mostaru. Nadalje, dekan Marijanović je iznio opće podatke o Fakultetu, s naglaskom kako se svi ti podaci detaljno mogu pronaći na Web-stranici Fakulteta. Tako je spomenuo kako fakultet pohađa oko 350 studenata, kako je izravno zaposleno deset administrativnih radnika te dvadeset i pet profesora i asistenata, da je pet profesora angažirano sa strane, te kako su u vanjskom radnom odnosu zaposleno još deset asistenata.

- Fakultet je oštro numerički orijentiran, posjedujemo vodeće mrežne softvere iz područja građevinarstva, računalnu mrežu s preko 50 uvezanih računala, vlastiti file i Internet server, a studentska služba i knjižnica su opremljeni softverom koji je plod domaće pameti. Posebno bih naglasio kako smo prvi fakultet u Bosni i Hercegovini s on-line prijavom ispita, te kako su naši studenti već dulje vrijeme u mogućnosti komunicirati sa svojim profesorima putem računalne mreže Interneta.
     Nastavni plan i program su prilagođeni numerici, i nastojimo što više pratiti aktualna znanstvena zbivanja na tom polju. Na Fakultetu se organiziraju Znanstveni sati, predavanja gostujućih i domaćih stručnjaka iz različitih područja znanosti, ne samo usko vezanih za polje građevinarstva. Prošle godine Fakultet je organizirao jedan
simpozij s međunarodnim sudjelovanjem i dva okrugla stola, izdao je dva Zbornika, par knjiga i skripta.
     Fakultet posjeduje knjižnicu s fondom od oko četiri i pol tisuće knjiga, jedan računalni kabinet za inženjersko modeliranje, jedan kabinet za apsolvente, geomehaničku laboratoriju, a ostale laboratorije koristimo u gradu.
     Mjera kvalitete je zapošljavanje naših diplomiranih inženjera, nemamo nezaposlenih, čak i naši apsolventi rade, što je u biti problem, jer na taj način im se produži put do diplome.
     Problemi su prisutni, npr. plaće, novac za usavršavanje mladih magistranata i doktoranata. Unatoč svemu, radimo mnogo značajnih projekata za
REC, RAMSAR, UNESCO, i lokalne naručitelje. Nastojimo biti vrlo važna istraživačka organizacija u regiji, s naglaskom na istraživanje krša.

.

     Nakon dekanovog uvodnog obraćanja uslijedila su pitanja članova procjeniteljske skupine EUA. Prvo pitanje je postavio prof. dr. Sérgio Machado dos Santos:
- Koliko nastavni plan koji koristite na Fakultetu odgovara potrebama? Dobivate li povratne informacije od vaših studenata, diplomiranih inženjera, u svezi prilagodbe nastavnog plana i programa?

     Odgovorio je dekan Fakulteta:
- Pitanje upravljanja kvalitetom je vrlo složeno. Unutar Fakulteta predavanja i vježbe se prijavljuju u posebnu knjigu nastave, a jednom tjedno na sastanku sa predstavnicima studentskog zbora sadržaj knjige se kontrolira. Ispitni rokovi se nadziru, pravi se pisano izvješće o kojemu se raspravlja na sjednici Fakultetskog vijeća. U zadnje dvije godine prolaznost na ispitima je povećana. Radom na projektima susrećemo se s našim diplomiranim inženjerima. Stečena i praktična iskustva s projekata se unose izravno u nastavu. To je najbolji način kad je u pitanju naša struka. Nastojimo uposliti što više studenata na naše znanstveno-istraživačke projekte. Trenutačno radimo dva velika projekta:

  • STRAŽIVANJE CESTOVNOG PROMETNOG SUSTAVA NA PODRUČJU HERCEGOVAČKO NERETVANSKE ŽUPANIJE;

  • NEUM - REGIONALNI SISTEM ZA ODVOĐENJE OTPADNIH VODA I UPRAVLJANJE ČVRSTIM OTPADOM.

Studenti imaju svoj projekt potpomognut DAAD-om. Trenutačno je završena prva faza od planirane dvije. Druga faza još nije pokrenuta. Nadalje, studenti posjeduju anketu, imaju mogućnost anonimnog prigovora putem sandučića, odnosno mogućnost pisanja e-maila.

.

     Tajnika EUA, Mr. David Crosiera, zanimao je način organiziranja ispita.
- Je li način ispitivanja dobar? Imate li premalo, odnosno previše rokova?

     Odgovorio je student Ivan Mlakić, predsjednik Studentskog zbora Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru:
- Ispit se sastoji iz dva dijela, pismenog i usmenog dijela. Nitko od studenata se ne žali na ovakav način organiziranja ispita. Imamo dovoljno ispitnih rokova.

      Prodekan za nastavu doc. dr. Ivo Čolak je dodao:
- Dekan je već spomenuo kako vodimo knjigu ispita, a ja ću samo istaći kako se na našim redovitim tjednim sastancima sa studentima svi problemi mogu iznijeti.

     Asistent iz matematičke grupe predmeta Anton Vrdoljak je nadopunio:
- Svi ispiti na Fakultetu, bilo pismeni bilo usmeni, su javni, pa tako njima moze prisustvovati bilo tko. Rezultati ispita se objavljuju na oglasnim pločama Fakulteta, pa i na Web-stranici. Studenti su u mogućnosti pogledati svoj rad kod svog predmetnog asistenta, odnosno predmetnog nastavnika.

     Na sve ovo dekan je još dodao:
- U prosjek naš student ima 10 ispita godišnje, i to su uglavnom jednosemestralni ispiti. Dakle, tijekom svog studiranja student položi oko 40 ispita, kao i završni, diplomski ispit.

.

     Sljedeće pitanje je ponovno postavio prof. dr. Sérgio Machado dos Santos:
- Kakav je odnos (ravnoteža) između teoretskog rada i praktičnog rada?

     Odgovorio je student Ivan Mlakić:
-
Studenti idu tri puta godišnje na studijska putovanja, na kojima posjećuju velika gradilišta u našoj državi i susjednoj R. Hrvatskoj. Također, svaki student je obvezan odraditi stručnu praksu u trajanju od tri tjedna, i to nakon odslušane treće godine studija. Odrađena stručna praksa je uvjet za upis u četvrtu godinu studija. Dakle, rekao bih da je ovaj odnos vrlo dobar.

      Dekan je dodao:
- Uvođenjem konkretnih softvera, oštra granica između prakse i teorije se polako pomjera.

.

     Prof. dr. Sérgio Machado dos Santos:
- Koliko daleko ste došli u uvođenju ECTS-a, i na koji način?

     Odgovorio je prodekan Ivo Čolak:
-
Kao i druge članice Sveučilišta mi smo po ovom pitanju na samom početku. O ECTS-u smo dosta raspravljali, prikupili smo dosta radnog materijala s nekoliko srodnih fakulteta u R. Hrvatskoj i R. Italiji. Imamo liste s bodovima, i preostaje nam formiranje Povjerenstva, koje bi, nadamo se, ovaj posao trebalo završiti do kraja ove godine.

.

     Tajnik EUA, Mr. David Crosiera je ukazao na Web-stranicu EUA, te kako se na njoj mogu naći korisni materijali po ovom pitanju. Nadalje, njega je zanimalo:
- Kako se financira školovanje mladog kadra, školuje li Fakultet magistrante koji bi se poslije zapošljavali u gospodarstvu, koliko je opterećenje asistenata, te postoji li organiziran Institut?

     Odgovorio je dekan Fakulteta:
-
Priča o školovanju naših poslijediplomaca je vrlo složena. Školujemo naš kadar u Splitu, Zagrebu, Sarajevu i Skopju, i to su uglavnom ljudi koji su kod nas već zaposleni. Nismo u mogućnosti školovati magistrante, kako bi oni poslije mogli raditi negdje drugdje. Praksa je da ostavljamo vrlo dobre studente, nudimo im posao, što automatski povlači daljnje školovanje. 5% od ukupne svote se uzima sa svakog projekta i sprema u poseban fond za školovanje ovih poslijediplomaca kao i doktoranata. Kad je u pitanju institut, kazat ću kako Sveučilište ima građevinski institut, ali se naš Fakultet razvija na način da bude i fakultet i institut. To je za naše prilike najbolje rješenje, jer je to nama najbolja kontrola kvalitete. I na kraju, norma naših asistenata je 10 sati, dakle 10 sati u svakom tjednu asistenti provode sa studentima, što kroz samu nastavu (vježbe) što kroz razne oblike konzultacija.

.

    Pošto su iscrpli sva svoja pitanja, predstavnici procjenjivačke skupine EUA su se zahvalili svim nazočnim djelatnicima i studentima, prvenstveno na ugodnom i iskrenom razgovoru, te su nastavili svoj radni posjet obilaskom prostorija Fakulteta. Zanimali su ih uredi asistenata i profesora, studentske predavaonice, a pogledali su i dekanat, tajništvo, knjižnicu, referadu, računalni kabinet te laboratoriju.

.


^ vrh stranice

« novosti