[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel/Fax: ++387 36 313-445; E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

18.04.2001.

Posjet studenata četvrte godine HE Mostar

« studentski zbor


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi
 

HE Mostar je locirana u profilu Vrapčići, 6 km uzvodno od središta grada Mostara. To je postrojenje riječnog tipa sa tri agregata. Instalirani protok je 360 m3/s, što je oko 67% instaliranog protoka HE Salakovac.

            Ukupna zapremina bazena je 10,92 hm3. Korisna zapremina je ovisna o dopuštenim oscilacijama nivoa u bazenu i za oscilaciju od 4 m je 4,48 hm3, a za maksimalnu denivelaciju od 6 m je 6,37 hm3.


Geološki uvjeti        

            Geološku građu terena na kojem leži ovo postrojenje (zapadni rub Bijelog polja) čine:

- krečnjaci mezozoika,

- lapori mlađeg neogena, sa slojevima ugljena.


           
Osnovne stijene pokrivene su kvartalnim naslagama pijeska, šljunka razne granulacije, raznih vrsta gline i od konglomerata. Ove naslage nazvane terasni materijali pokrivaju cijelu depresiju Bijelog polja, uključujući i lokaciju brane.

            Izvršeni su obimni istražni radovi, 222 bušotine u dužini od 13 156 m. Ukupno su istražena tri pregradna profila na potezu od 1100 m, te kao najpovoljniji od njih izabran je srednji profil. Ovaj profil je uz relativno povoljnije uvijete temeljenja ponudio i dovoljnu zapreminu akumulacije za postizanje potrebnog stupnja izravnanja protoka na nizvodnom toku.


Tip brane

Usvojena je kombinirana betonsko-nasuta pregradna konstrukcija temeljena na različitim geotehničkim sredinama. Brana se sastoji od tri različita sektora i to:

- evakuacijski sektor (lociran uz desnu obalu)

- strojara

- lijevi krilni nasuti sektor (funkcija pregrade) 


Evakuacijski sektor

       Sastoji se od tri preljevna polja dimenzija 10,0 x 13,50 m, kontroliranih putem segmentnih zatvarača. Preko njih se može evakuirati projektirana velika voda od 2990 m3/s sa vjerojatnošću 1/1000.

       U okviru  ovog sektora  ugrađen je i temeljni ispust (oko kote 58), sa maksimalnim protokom od 170 m3/s. Na kraju cijevi ispusta montiran je regulacioni segmentni zatvarač veličine 2,75 x 3,50 m.

      Preljevni dio brane se završava odsječenim pragom na početku bučnice. Dužina dna bučnice je 32,60 m, a širina 39,25 m. Dno bučnice obloženo je betonom debljine 2 m. Ploča bučnice je razdjelnicama podijeljena  u kampade veličine 11 x 14 m, te je vezana za stijenu ankerima na razmaku 2,0 m.

      Na preljevnom sektoru izvedena su dva mosta, koji služe za kretanje portalnih kranova. Kranovi manipuliraju tablama na pomoćnim zatvaračima.


Strojara

      Locirana je u koritu rijeke. Temeljena je na krečnjacima, kojima se skida površinski sloj. Najniža točka temeljenja je na koti 37,00. Uzvodni dio temelja je na koti 44,00. Širina ovog sektora je 57,46 m i određena je na osnovu hidraulički neophodnih gabarita za odabrani tip, broj i veličinu proizvodnih agregata. Na osnovu potrebnih razmaka između agregata određena je ukupna dužina ovog sektora u iznosu od 78,00 m (uključujući montažni plato).


Lijev krilni nasuti dio brane

      Ovaj dio brane morao se usklađivati sa rješenjima protivfiltracionih konstrukcija u hidrogeološki vrlo složenom dijelu pregradnog profila. Centralni položaj vodonepropusnog elementa brane bio je najpovoljniji s obzirom na najpogodniju trasu protivfiltracionih konstrukcija ispod brane kao cjeline.

      Za osiguranje vodonepropusnog pregradnog profila, u terasnim materijalima, odabrana je bentonitno-betonska dijafragma koja čini protufiltracionu pregradu do osnovne stijene – lapora.

      Budući se u uzdužnom profilu brane javlja, u konstruktivnom i geotehničkom smislu, izrazit diskontinuitet na spoju između betonskog i nasutog dijela brane, rješenju  ovog spoja posvećena je posebna pažnja.

      Kako bi smanjili utjecaj neizbježnih diferencijalnih deformacija, na ovom spoju, konstrukcija vodopropusnog jezgra je predviđena da se izvede sa prijelaznim ojačanim elementom koji bi «zglobno» djelovao u uvjetima deformacija. Pored toga na potezu od 45 m predviđeno je povećanje debljine dijafragme sa 60 cm na 80 cm. Gore navedeno povlači slijedeće:

      - u uvjetima punog akumulacijskog bazena i minimalne donje
        vode maksimalni hidraulički gradijent na spoju ova dva dijela
        brane iznosi  24 m/0,80 m =30.

      Predviđeno je izvođenje ovog prijelaznog elementa od bentonitno-cementnog betona, sa nešto povećanom količinom cementa u odnosu na recpturu primijenjenu za dijafragmu. U slučaju eventualnih naknadnih intervencija injektiranjem na spoju betonskog i nasutog dijela brane ostavljene su cijevi iz vertikalnog okna u strojari koja prati ovaj spoj.

      Dio nasute brane iznad kote platoa 63,00 (odnosno 69,00 na nizvodnoj strani) ima trapezni presjek sa nagibom strana 1:2. Širina nasipa u kruni je 7,00 m. Vodonepropusno jezgro je na ovom dijelu brane od asfalt-betona debljine 60 (50) cm.


Protivfiltracione zavjese

      Odabrana je kombinirana protivfiltraciona konstrukcija:

      -  ispod betonskog dijela brane i u desnom boku isključivo
         injekciona zavjesa (ukupne površine 13 217 m2)

      -  u lijevoj obali i zaobalju glino-betonska dijafragma sa manjim
         dijelom injekcione zavjese u krečnjacima (ukupne površine
         4694 m2)


Osmatranje

      Prednost je dana slijedećim vrstama osmatranja :

a)   pomaci i rotacije tijela brane

b)   uzgoni u temeljnoj stopi brane

c)   diferencijalne deformacije na spoju betonskog i nasutog dijela brane


Zaštita zaobalja od voda iz akumulacionog bazena

      Dio terena na lijevoj obali (42 ha) leži ispod kote normalnog uspora (78,00 m.n.m.). Da bi se ovaj dio zaštitio od plavljenja izveden je obrambeni nasip duž lijeve obale na dužini od 2065 m, a prema skici:


klikni za detaljniji prikaz

pripremio: Vlaho

 

 

 

 

 

 

 

 


klikni za detaljniji prikaz

 


klikni za detaljniji prikaz

 

[prijelazni element]
klikni za detaljniji prikaz

 

 

 



Nakupine krutog otpada
ispred prelivnog polja. 


^ vrh stranice

« studentski zbor