hrvatski english

naslovnica

o fakultetu
za studente
o studiju
djelatnici
djelatnost
servisi
e-učenje
predmetne obavijesti
ISS
alumni
 


 

Maja Prskalo
Geomehaničke odlike blidinjske sinklinale u funkciji geološkog nastanka prostora

 

 

PREDGOVOR

   Izradu ove knjige je prethodilo moje veliko zanimanje za fenomen glacijala i fluvioglacijala na našim prostorima, posebice s aspekta geomehaničke građe i njegovih svojstava. Na Okruglom stolu održanom 28.11.2007. godine u Mostaru na temu: GLACIJAL BOSNE I HERCEGOVINE -istraživanje,vrjednovanje i zaštita čiji sam bila jedan od organizatora željelo se upoznati našu širu javnost o ovim zanimljivim geološkim, geomehaničkim i geomorfološkim fenomenima, koji velikim dijelom čine našu geološku baštinu.
   Cilj moje teze je uspostava korelacijske veze parametara sedimentacijskog prostora, egzodinamičkih procesa i opće geomehaničke slike karakteristika prostora, odnosno funkcijski odnos zatečenih geomehaničkih parametara tla i njegovog geološkog postanka.
Tijekom rada na knjizi uvidjelo se kako je previše čimbenika u «igri» te kako bi bilo preobilno sa svima njima se detaljno baviti. Svoja istraživanja fokusirala sam na samo one najvažnije, prije svega na fenomen oblika zrna i građu glacijala i fluvioglacijala. Nastojala sam cilj realizirati sveobuhvatno, svestranom analizom problema i efikasnom sintezom zaključaka. Koristila sam metode terenskog rekognosciranja, terenske istražne radove, suvremene geofizičke metode, metode klasifikacije tla i stijena, istražno bušenje, terenske opite na stijenama i tlu, laboratorijske geomehaničke i petrografske analize uzoraka. Tako sam prikupila i organizirala značajnu bazu podataka o nekim našim glacijalima i fluvioglacijalima a sve u nastojanju proniknuti u tajnu njihova nastanka i prostornog geomehaničkog organiziranja u one prelijepe morfološke oblike, koje često pamtimo cijelog života kada ih jednom otkrijemo.
   Bazu podataka sam analizirala u kabinetskim uvjetima dopunjavajući se podacima iz prikupljene literature i Interneta. Koristila sam moderne statističke postupke, postupke Teorije Regionalizirane varijable (geostatistike) te primjenu fuzzy logike. Na raspolaganju mi je bio najsuvremeniji SPSS softver za statističku obradu podataka kao i softverski program MATLAB 7 kojim sam testirala rezultate dobivene primjenom fuzzy metodologije kao i rezultati geofizičkih terenskih ispitivanja obrađene u softveru IPI2WIN.
   Rad je koncipiran tako da mu uvod i zaključci predstavljaju svojevrstan sinopsis djela. U smislu organizacije, sve važnije činjenice do kojih sam došla istražujući na ovoj temi tiskala sam u ovom radu, a baze podataka i druge manje bitne činjenice sam priložila u elektroničkoj verziji u svojoj doktorskoj disertaciji. Na taj način se sve moje analize mogu ponoviti i tako uvjeriti u njihovu ispravnost. Željela sam također podatke ostaviti na jednom mjestu kako bi se istraživanja mogla i nastaviti.
   Knjiga ima šest poglavlja. Prvo poglavlje pod naslovom Uvod sadrži općeniti dio i kratki prikaz rada. U drugom poglavlju, naslova Opis postanka glacijalnih područja, obrađen je fenomen glacijacije općenito. Treće poglavlje Glacijal u Bosni i Hercegovini daje opis egzodinamičkih procesa na Blidinju te program istražnih radova sa rezultatima. U četvrtom poglavlju Rezultati mjerenja su analizirani rezultati mjerenja in situ i laboratoriju sa primjenom variografskih rješenja. Peto poglavlje naziva Primjena fuzzy logike u određivanju parametra tla primijenjena je fuzzy metodologija određivanja osnovnih geomehaničkih parametara tla korištenjem programa Matlab. U šestom poglavlju dani su zaključci i preporuke za daljnja istraživanja. Rad je opremljen i s dodatnim prilozima i kazalom pojmova.
   Zahvaljujem svima koji su pomogli u izradi ove knjige, posebice recenzentima prof. dr. Peri Marijanoviću, prof. dr. Tomislavu Ivankoviću, prof. dr. Zlatku Langofu i prof dr. Ivi Čolaku, ujedno i lektoru ove knjige. Posebnu zahvalnost dugujem Elektroprivredi u mojim terenskim istraživanjima, Upravi PP Blidinje i fra Petru Krasiću,, poduzeću Geomarić, prof. Slobodanu Jevremoviću za geofizička istraživanja, gđi Anđi Bošković s IGH iz Zagreba, izv. prof. dr Zikriji Avdagiću, prof. dr.sc. Zoranu Milašinoviću i mr. sc. Amiri Galić koja je dala niz korisnih sugestija posebno s geološkog stajališta.

Mostar, prosinac 2008. godine                                                      Dr. sc. Maja Prskalo

 
 
    zadnja izmjena 22. 1. 2009.  

webmaster