[Sveučilište u Mostaru]
SVEUČILIŠTE U MOSTARU

|English|   |Hrvatski|

GRAĐEVINSKI  FAKULTET

Kralja Zvonimira 14, Mostar, Bosna i Hercegovina; Tel(Fax): +387 36 355-000 (001); E-mail: gf-svemo@tel.net.ba

16. 07. 2004.

Knjižnica > "AutoCAD 2D modeliranje"

« o fakultetu


O fakultetu

Obavijesti za studente

Obavijesti o studiju

Istraživačka djelatnost

Strukovna djelatnost

Nastavnici i suradnici
fakulteta


On-line prijava ispita


Studentski zbor


Linkovi

« novosti

Knjiga se može naručiti od autora Gorana Šunjića telefonom:
  • 313 063 (kućni broj)
  • 355 004 (posao)

ili e-mailom:

Studentima je knjiga dostupna u knjižnici.

CIJENA KNJIGE:
- Za kupce iz BiH . . . . . . . . . . . . . . 25,00 KM
- Za kupce iz Republike Hrvatske:
  * na licu mjesta . . . . . . . . . . . . .  100,00 HRK
  * putem pošte . . . . . . . . . . . . . .  140,00 HRK


Recenzije

 

Prof. dr. sc. Pero Marijanović
Građevinski fakultet
Sveučilišta u Mostaru

 

Recenzija knjige "AutoCAD 2D modeliranje"
autora Gorana Šunjića

 

Knjiga “AutoCAD 2D modeliranje” ne samo simbolično, već i formalno a pogotovo suštinski, predstavlja novu vrstu stručne literature proistekle iz informatičke revolucije krajem 20. stoljeća. Formalno predstavljanje nove generacije stručnog tiska jest samom činjenicom da je riječ o čistoj softverskoj aplikaciji tzv. vektorske računalne grafike, dok je suštinski aspekt zanimljiv i čitatelju vrlo koristan.

            O programskom paketu AutoCAD već je mnogo napisano, pa je pomalo i prošao gotovo djetinji zanos ovim novim softverskim proizvodom. Trenutno, on je na vrhuncu svoje “informatičke moći” i polako se rasplinjuje u sve više i više specijaliziranih inačica.  

            Pobrojane činjenice uopće ne umanjuju značenje ove knjige. Nije riječ o klasičnoj informatičkoj literaturi koja korisnika upućuje, često na zamršen način, kako neki program, zvučnog imena, pokrenuti na računalu i s njim napraviti kakvu korisnu radnju. Već sam naslov knjige pravilno upućuje čitatelja kako je riječ o modeliranju stvarnih i zamišljenih materijalnih objekata u koordinatnom sustavu X,Y. Dvodimenzijski prostor danas je i najčešći put do realnih trodimenzijskih modela naročito tipa “solid” (realiziraju se različitim tehnikama izvlačenja, rotacije, preslikavanja...). Otuda je 2D modeliranje zapravo temelj prostornim, vektorskim, računalnim modelima. Ujedno predstavlja blažu varijantu prelaska sa crtaćeg papira na računalo.

            Riječ modeliranje označuje preskakanje klasičnog crtanja i prelazak u tehničku, inženjersku primjenu informatičke tehnologije u oblasti zamišljanja, konstruiranja i realnog pokazivanja zamišljenog objekta. To je zapravo vrhunac suvremenih dosega aplikacije nekog softvera. Ujedno, u tome jest najveća vrijednost ove knjige. Onomu koji želi pasivno crtati na računalu, pa makar i po najstrožim kriterijima tehničkog crtanja, knjiga ima mnogo nepotrebnog, čiju će vrijednost otkriti samo oni koji se upuste u višu fazu korištenja, odnosno fazu modeliranja.

            Za razliku od klasičnih uputa korisniku softvera, knjigu je pisao znalac i softvera i inženjerske struke, reklo bi se inženjerski umjetnik, te je to druga temeljna vrijednost ovog dijela.

            Postignuta je blizina između čitatelja knjige i medija na koji se ona odnosi. Naime sadržaj je bogat ilustracijama zaslona (monitora) koje zorno pokazuju kako neka vektorska konstrukcija ili operacija nad vektorskim objektima, stvarno izgleda. Predznanje čitatelja gotovo nije ni potrebno a da bi se upustio čak i u zamršenije konstrukcije.

            Uočava se pravilna nit po kojoj se suvremenim vektorskim softverima kreiraju različiti objekti: točka je izvorište svake konstrukcije, iako se najčešće preskače, tvoreći pravce (vektore) a potom sve složenije zajednice, do plošnina i čvrstih tijela. Vrlo je važno da budući korisnik i knjige i programa shvati upravo tu činjenicu. Naime popravak modela, ako zatreba, ima upravo taj redoslijed.

            Osim znanja koje je potrebno da se do modela dođe, autor insistira i na vještinama korisnika. To je pravilan metodološki pristup. Čak su vještine i važnije u odnosu na klasično crtanje na papiru. Takve vještine vode u automatizam korištenja pojedinih, čak i vrlo složenih, operacija nad skupinama vektorskih entiteta.

            Knjigom je pravilno tretirano pitanje inventivnosti modelara. On ne smije robovati programu i prividnim ograničenjima koje on postavlja, već stalno tražiti proširenja mogućeg, bilo sve novim kombinacijama raspoloživih mogućnosti, bilo kreiranjem vlastitih entiteta. Jasno, do vlastitih programskih rješenja unutar ovog programa, još je relativno dalek put.

            Knjigu mogu koristiti praktično svi koji, iz ovog ili onog razloga, uključuju računalo, ali je vrlo korisna onim koji imaju želju ili potrebu, ovladati prostorom kako bi riješili kakav inženjerski problem. Korisna i onim koji žele ovladati samo pasivnim crtanjem na računalu. Ipak, najkorisnija je mladim znanstvenim ili stručnim inženjerskim kadrovima na sveučilištu, ili pak onima koji su to nekad bili ali su propustili naučiti ovu popularnu i vrlo perspektivnu vještinu 21. stoljeća.

            U Mostaru, 1. travnja 2000.

 

[Knjige]

 

 

 

 

 


[Recenzija]

 

 

 

[AutoCAD 2D modeliranje]

 

 

 

 

 

[AutoCAD 2D modeliranje]


Doc. dr. sc. Milenko Obad
Strojarski fakultet
Sveučilišta u Mostaru

 

Recenzija knjige "AutoCAD 2D modeliranje"
autora Gorana Šunjića

 

            Knjiga “AutoCAD 2D modeliranje” napisana je, a za inženjere je to jako bitno, vrlo koncizno, razgovijetno i precizno te kao takva spada u literaturu modernog pristupa računalnim aplikacijama pogotovu što razmatra niz praktičnih problema iz područja struke samoga autora.

            Iako je o programskom paketu AutoCAD mnogo napisano svaki čitatelj ove knjige će naći ponešto zanimljivo što je možda ispustio upoznati koristeći ovaj program ili se pak sprema da ga tek upozna prvenstveno radi toga što nije riječ o klasičnoj informatičkoj literaturi. Naslov knjige pravilno je odabran i usmjerava čitatelja na to koji su dosezi knjige, baveći se modeliranjem realističnih i apstraktnih materijalnih objekata u koordinatnom sustavu X,Y. Dok čitatelj bude napredovao u čitanju knjige sve će jasnije dolaziti do spoznaje o potrebi prelaska sa “ručnog” na crtanje uz pomoć računala pri tom ne zanemarujući svu važnost pravilne temeljne inženjerske naobrazbe pojmovno i suštinski.

            Knjiga nudi čitateljima i fazni pristup pa sebe u njoj mogu pronaći i oni koji ovaj program koriste pasivno, dakle puko precrtavanje i manje intervencije na crtežima, i oni koji misle projektirati na računalu neovisno o tomu kojom se tehničkom strukom bave.

            Zamjetno je da je knjigu pisao istinski poznavalac ovoga softvera koji u razmišljanja korisnika ovoga programa nastoji uvesti red, inženjerski i istražiteljski duh, te nastoji programu pristupiti tako da korisnika koji ovo čita natjera da logički razmišlja pri izvršavanju bilo koje operacije u ovom programu.

            Autor knjige na uspješan način uspostavlja komunikaciju sa čitateljem tako što bogato ilustrira sva svoja pojašnjenja, programska usmjerenja i savjete proizašle iz očigledno značajna iskustva kojega autor ima u korištenju ovoga programa.

            Ovu knjigu preporučam svim budućim inženjerima i tehničarima i ocjenjujem je značajnim doprinosom ukupnoj informatičkoj literaturi, a uz to osjećam zadovoljstvo što je autor ponikao u našoj sredini te njegov prinos ovom knjigom može biti poticaj i drugim mladim stručnjacima sa ovih prostora da se uključe u izdavanje sličnih knjiga.

            U Mostaru, 10. svibnja 2000.

 

 

 

[Recenzija]


^ vrh stranice

« knjižnica

« o fakultetu

« novosti