Znanstveno-stručni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem
    
     VODA U KRŠU SLIVOVA CETINE, NERETVE I TREBIŠNJICE

                                     Neum, 25. - 27. rujna 2003.

GF početna

Nacrt zaključaka simpozija

Simpozij početna

 

 

NACRT ZAKLJUČAKA
SIMPOZIJA "VODA U KRŠU SLIVOVA CETINE, NERETVE I TREBIŠNJICE"
 

  1. Integralno upravljanje vodnim resursima na području riječnih bazena: Cetine, Neretve i Trebišnjice mora se odvijati na način da se postigne maksimalna rezultanta ekonomskih i društvenih koristi, na pravičan način i bez ugrožavanja održivosti vitalnih komponenti ekološkog sustava. Ono se mora promatrati kao proces koordiniranog razvoja i upravljanja vodnim, zemljišnim i drugim za vodu vezanim resursima, kako zbog vlastite koristi tako i zbog međudržavnih utjecaja i obveza.
     
  2. Budući da su slivovi Cetina, Neretve i Trebišnjice međudržavni nužno je u cilju optimalnog upravljanja i odgovornog gospodarenja vodama ovih slivova, sačiniti i potpisati međudržavne ugovore o načinu i uvjetima uređenja i korištenja vodnih resursa tih slivova. Kao osnova ovih ugovora, mogu poslužiti raniji dokumenti, uz uvažavanje sadašnjeg stanja i odnosa u prostoru kao i relevantne direktive EU-a i međunarodne konvencije.
     
  3. Opća je konstatacija da su postojeće vodoprivredne studije, projekti, rezultati provedenih istraživanja, kao i ostala dokumentacija relativno stare. Također, su nedostajala financijska sredstva za sustavno fundamentalno istraživanje fenomena krša. Pored toga prisutan je problem što ranije započeta izgradnja kompleksnih vodoprivrednih sustava nije dovršena, što u određenom broju slučajeva nisu ispunjene projektne pretpostavke, te što se loše upravlja dijelom izgrađenog sustava. Sve nabrojano, uz značajne izmjene u prostoru, socio-ekonomskim odnosima i tehnologiji nameću potrebu preispitivanja ranijih rješenja i njihovo osuvremenjivanje. Vodoprivrednim dokumentima, propisani uvjeti korištenja voda trebaju sadržavati ciljeve održivog razvoja, činiti projekt izglednim u uvjetima otvorenog tržišta i ohrabrivati potencijalne investitore na njihovu realizaciju.
     
  4. Može se ustvrditi da smo sa oko polovinom iskorištenosti tehnički iskoristivog hidropotencijala, na području razmatranih riječnih slivova, daleko od prosjeka razvijenih zemalja. Neupitan je i sveopći interes da se podupre izgradnja hidroelektrana. U okvirima istraživanja i razvoja obnovljivih izvora energije promoviraju se i male, mini i mikro hidroelektrane. Držimo potrebnim ukazati mjerodavnim vlastima, kako postojeći i budući hidrotehnički višenamjenski sustavi, kao javna dobra, ne mogu biti predmetom privatizacije.
     
  5. Postojeće stanje vodoopskrbe za prostore razmatranih slivova karakterizira se u: niskom postotku pokrivenosti, poražavajuće velikom postotku gubitaka, redukcijama, nepostojanju zona sanitarne zaštite, nepostojanju katastra vodovodnih instalacija, te niskom postotku naplate.Poseban problem predstavlja nedostatak vodoopskrbnih sustava prigradskih naselja i sela, te u rješavanju ovih problema treba se rukovoditi, osim ekonomskim načelima, i načelima solidarnosti.
     
  6. Sadašnje stanje u navodnjavanju je posebno zabrinjavajuće jer se navodnjava oko 7-8% raspoloživih poljoprivrednih površina. Potrebe vode za navodnjavanje u području krša, odnosno na području slivova Cetine, Neretve i Trebišnjice su veće od potreba svih drugih potrošača zajedno. Rješenje se stoga mora tražiti u gradnji akumulacija kao višenamjenskih objekata. U trenutnim uvjetima, kada sredstava za izgradnju nema, treba raditi istražne radove, studije i projekte kako bi se rezervirao prostor za akumulacije.
     
  7. Premda na našim vodotocima postoje mogućnosti da se rekreacija i sportovi na vodi razvijaju u pravcu suvremenih europskih trendova, stanje je osim sporadičnih primjera (ribolov, rafting na vodama Cetine, Neretve i Trebižata), nezadovoljavajuće i potrebno ga je unutar vodnogospodarskih osnova značajnije potaknuti i prikladnim mjerama vodotoke zaštititi.
     
  8. Prevođenjem velikih voda, planiranog projektom "Gornji horizonti", s krških polja istočno od rijeke Neretve, prouzročit će promjenu bilance nekoliko velikih krških vrela. Koncept ovog projekta se temelji na stvaranju deficita površinskih i podzemnih voda na krškim poljima s najvećom nadmorskom visinom i prevođenjem tih voda stvaranje suficita  voda na područjima niže razine. Posljedica je promjena bilance podzemnih voda za slivove visokog krša što će utjecati na smanjenje izdašnosti nekoliko velikih krških vrela na lijevoj obali rijeke donjeg i srednjeg toka rijeke Neretve. Najviše će biti ugrožena vrela Bregave i Bunice, te vrela i izvori koji se javljaju duž sjeveroistočne obale Deranskog jezera. Prevođenje voda imat će utjecaj, ne samo na velike vode, nego i male, posebno na vrelo Bregave i Bunice. Ovo je pokazano na matematičkom modelu kod pojedinih autora.
     
  9. Zaslanjivanje tla, snižavanje podzemnih i površinskih voda, iscjeđivanje krških prostora, prevođenje voda, smanjenje priliva slatke i svježe vode, je evidentno u delti Neretve nizvodno od Čapljine, posebno u Deranskom blatu sa tendencijom daljnjeg pogoršanja ovih pojava. Potrebno je nastaviti interdisciplinarna istraživanja u cilju prikupljanja podataka i podloga za izradu studija i projekata za zaštitu od navedenih negativnih efekata kako na vode i tlo tako i na cjeloviti gospodarski i ekološki sustav.
     
  10. Pojava zaslanjivanja će biti naročito izražena ako se morska voda izravno dovede do Čapljine, kako je predviđeno projektom regulacije korita rijeke Neretve. Moguće rješenje ovom problemu je u izdizanju vodnog ogledala Neretve.
     
  11. Površinske i podzemne vode u kršu razmatranih slivova ugrožene su pojavama "divljih" rasutih deponija čvrstog otpada. Još teži problem predstavlja nezbrinuti opasni otpad. Otpadne industrijske vode su, u pravilu, zagađene teškim metalima i treba ih prečišćavati u pogonima gdje nastaju.
     
  12. Fekalne otpadne vode su vrlo težak problem za površinske i podzemne vode u kršu. Instalirano je svega tri uređaja za prečišćavanje tih voda (Trebinje, Grude i Ljubuški), a prema važećim normativima, treba ih imati svako naselje s preko 2000 stanovnika.
     
  13. Uspostava monitoringa na slivovima i hidrološkog prognoziranja, kojem su temelj podaci s hidroloških i meteoroloških postaja, preduvjet su racionalnom upravljanju vodama.

 



Nacrt zaključaka
u .doc formatu